E-recepta

Od stycznia 2020 roku e-recepta  staje się obowiązkowa, natomiast wydaje się że jeszcze przez jakiś okres czasu tolerancja dla wystawiania recept tradycyjnych ma być dość duża. Tłumaczy się to głównie awaryjnością połączeń z siecią i systemów elektronicznych.

Wystawiam e-recepty już od kilku tygodni zarówno w poradni, jak i w gabinecie prywatnym. Muszę przyznać, że mi bardzo się to rozwiązanie podoba i uważam, że jest wygodne. Głównie dlatego, że pacjent nie musi odbierać osobiście recepty wystawionej z jakiś przyczyn już po zakończonej wizycie (np. jeśli na samej wizycie wypisanie recepty umknie w natłoku spraw albo jeśli wymagane są jakieś poprawki lub w przypadku kontynuacji leku przewlekle pobieranego).

Do odbioru leków z e-recepty w aptece potrzebujesz pesel osoby, na którą została wystawiona i kod dostępu. W poradni na razie zwykle drukuję potwierdzenie wystawienia e-recepty, ale nie jest ono wymagane. Robię tak dlatego, że póki co (przynajmniej wśród moich pacjentów) mało kto korzysta z Internetowego Konta Pacjenta. Ten post powstał głównie po to, aby zachęcić Was do uzyskania dostępu do swojego IKP.

Dlaczego warto postarać się o dostęp do Internetowego Konta Pacjenta?

– będziesz mieć dostęp do historii wszystkich zrealizowanych recept Twoich i przypisanego Ci dziecka od początku 2019 r.

Uwaga! Dane dzieci (w wieku do 18 lat) widoczne są na koncie tylko jednego z rodziców, który zgłosił je do ubezpieczenia w ZUS. Żeby je zobaczyć w zakładce „Moje konto”, poniżej hasła „Uprawnienia”, musisz wybrać „Dzieci”.

– w momencie wystawienia e-recepty, od razu dostaniesz wiadomość sms lub e-mail z treścią recepty i danymi potrzebnymi do jej wykupienia

Jak zalogujesz się, to zobaczysz że funkcji w IKP jest znacznie więcej (m.in. podgląd odbytych wizyt na NFZ, e-zwolnień, a w przyszłości e-skierowań). W tym artykule skupiłam się na receptach.

Jak zalogować się do IKP?

Najprościej, jeśli masz profil zaufany lub e-dowód. Wtedy nie musisz wychodzić z domu.

W pozostałych przypadkach, znajdź najbardziej dogodne miejsce, gdzie potwierdzisz Profil Zaufany. Na pewno przyda Ci się on także w wielu innych sytuacjach i oszczędzi wizyty w urzędzie, więc warto 🙂

Więcej informacji o IKP znajdziesz tutaj: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/internetowe-konto-pacjenta/

A tu: https://pacjent.gov.pl/ zalogujesz się, jeśli masz już wszystko, czego potrzeba 🙂